Podstatné sú výsledky, nie sľuby!
Ak chceme kvalitné a nezávislé médiá, potrebujeme, aby aj ich kontrolné orgány boli na vysokej úrovni. V prípade televízií a rádií je týmto orgánom Rada pre vysielanie a retransmisiu. Doteraz si z tohto orgánu robili politické strany trafiku pre rôznych nominantov, dokonca ideológov. Vďaka môjmu návrhu sme zaviedli verejné vypočutia kandidátov, ktoré môžu sledovať všetci obyvatelia Slovenska online. Okrem toho sme uzákonili, aby aj rokovania tejto rady boli verejné. Takýto proces od prvej príležitosti motivoval a zdvojnásobil počet uchádzačov oproti minulosti! Novinárom a médiám to prinesie viac slobody a väčšiu právnu istotu. Pre občanov to znamená, že o prideľovaní licencií a vybavovaní sťažností od divákov a poslucháčov rozhodnú odborníci, ktorí prešli transparentným výberom.
Kontrolným orgánom Rozhlasu a televízie Slovenska je Rada RTVS. Aj tá bola v minulosti obsadzovaná výlučne politicky. Dôkazom je nielen to, že viacerí jej členovia nespĺňali ani len zákonné požiadavky odbornej, či riadiacej praxe, ale napríklad aj to, že jednu členku dokonca navrhol priamo poslanec Národnej rady SR, čo zákon nedovoľuje. Napriek ich všetkých poslanci Smeru zvolili. My sme sa rozhodli poctivo preštudovať životopisy a všetkých, ktorí nesplnili to, čo od nich zákon vyžaduje, sme zo súťaže vylúčili. Okrem toho už nebola voľba v pléne Národnej rady tajná, ale verejná.
Regionálne televízie a rádiá budú môcť vysielať politickú reklamu v čase komunálnych volieb. Napriek tomu, že pre celoplošné televízie žiadny podobný zákaz neplatil, menší vysielatelia mali z nepochopiteľných dôvodov zviazané ruky. Novelou zákona o volebnej kampani, ktorá nám dnes prešla v parlamente odstraňujeme nerovnosť medzi lokálnymi a celoštátnymi vysielateľmi. Verím, že to prinesie nielen menej „offline“ reklamy, ako sú napríklad letáčiky, či bilbordy, ale lokálni vysielatelia budú mať aj viac peňazí na svoj rozvoj, čím budú môcť vznikať nové pracovné miesta v tomto odvetví.
Vyšší počet rozhlasových staníc, pestrejší výber pre poslucháčov a viac pracovných príležitostí v mediálnom sektore. To všetko je cieľom novely, ktorou sme zrušili zbytočné regulácie, ktoré doteraz obmedzovali celoplošných rozhlasových vysielateľov napríklad v tom, aby si mohli vytvárať menšie stanice podobne, ako to už dnes robia televízie. Naším cieľom je totiž vytvárať férové a slobodnejšie podmienky a aj takto zlepšovať mediálne prostredie na Slovensku.
Namiesto hodín vysielania, venuje RTVS menšinám v televíznej časti doslova iba pár minút. Na nedodržiavanie zákona roky upozorňovali zástupcovia menšín, no vedenie RTVS ani Rada RTVS nekonali. Až doposiaľ. Spolu s ostatnými členmi Výboru pre kultúru a média sme ešte vyzvali Radu RTVS, aby si plnila svoje povinnosti. Členovia Rady následne zaviazali vedenie RTVS, aby zvýšilo podiel vysielania pre menšiny v roku 2020 o 100% a vyčlenilo pre národnostné redakcie 300-tisíc eur.
Politická práca nie je iba o riešeniach do budúcna, ale aj o pohľade do minulosti a vyvodzovaní dôsledkov. Aj preto som podal niekoľko trestných oznámení, pri ktorých mám vážne podozrenia z páchania trestnej činnosti.
a) Trestné oznámenie pre podozrenie z prelievania štátnych peňazí z TASR do súkromných rúk.
b) Trestné oznámenie pre predaj penziónu TASR obvinenému advokátovi Gajanovi a pod cenu.
c) Trestné oznámenie na firmy, ktoré nakopia dlhy, idú do zániku, vytvoria sa nové firmy a produkujú ďalšie dlhy. Nielen voči štátu, ale aj voči zamestnancom.
Našou úlohou nie je mediálne prostredie iba zlepšovať. V prípade, ak mám vážne podozrenie na neetické správanie novinárov, ich nadriadených, alebo vedenie médií, neváham sa obrátiť na tých, čo ich majú kontrolovať. Tak to bolo napríklad v prípade: nehospodárneho nakladania s peniazmi v RTVS, pomáhaniu SNS pred voľbami zo strany RTVS, neodvysielania reportáže o vysokoškolských tituloch v RTVS, nekorektné vysielanie o smrti učiteľky Violy v TV JOJ a viacero ďalších…
Nie je úplne bežné, aby centrálu medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc v centre Paríža navštívil predseda vlády a už vôbec nie počas jednej cesty za francúzskym prezidentom. Aj preto som rád, že Igora Matoviča tento netradičný návrh ihneď zaujal. Šéfovi organizácie sme zanechali jasný odkaz: na Slovensku sa zmenila spoločenská klíma, novinári sa môžu cítiť bezpečnejšie a pracovať slobodnejšie. Zároveň je však dôležité, aby bola našim cieľom nielen slobodná žurnalistika, ale aj kvalitná.
30 rokov sa v televízii a rozhlase menia riaditelia, no jeden problém ostáva – spory medzi redaktormi a nadriadenými, ktoré väčšinou končia odchodmi kvalitných ľudí. Chcem, aby po nás ostala dlhodobá zmena a toto je prvý dôležitý krok. Pripravil som zákon o etickej komisii RTVS. Zatiaľ však schválený nebol. Držme si palce 🙂
V súčasnosti sa za mrežami môže stretnúť užívateľ marihuany a vrah – obaja s rovnakým trestom. Horné sadzby napríklad za opakované držanie marihuany, či jej pestovanie pre vlastnú spotrebu sú totiž na úrovni 10-15 rokov, čo bežne dostávajú ťažkí zločinci. Je to niekoľkonásobne viac, ako pre tieto prípady odporúča napríklad EÚ. Predtým, ako sa pustíme do zmeny zákonov sme sa rozhodli zorganizovať konferenciu, aká na Slovensku nemá obdobu. Na bratislavský hrad sme si pozvali top odborníkov v oblasti drogovej problematiky. Diskusia dala jasný signál o nutnosti zmeniť trestný zákon. Súčasný právny stav je nevyhovujúci a tresty pre užívateľov sú často neprimerané, čo stojí nemalé peniaze všetkých občanov. Konferencia nás tak vo verejnej debate posunula míľovým krokom vpred.
Slovensko je domovom a vlasťou nás všetkých bez rozdielu. Ústava a zákony musia chrániť a rešpektovať každého bez ohľadu na rasu, národnosť, či sexuálnu orientáciu. Počas nášho pôsobenia som ale zaznamenal viacero verbálnych, či legislatívnych pokusov obmedzovať práva a slobody ľudí na základe farby pleti, národnosti, vierovyznania, pohlavia, či sexuálnej orientácie. Spolu s kolegami sme preto predložili do Národnej rady SR návrh uznesenia, ktorým odsudzujeme akúkoľvek diskrimináciu, vyzývame zodpovedné orgány, aby dôsledne monitorovali prejavy nenávisti vo verejnom priestore a posilňovali opatrenia na ich elimináciu, ale najmä vyjadrujeme podporu všetkým menšinám a komunitám žijúcim na Slovensku. Myslíme si, že cieľom politiky by malo ľudí spájať a nie rozdeľovať.
Slovensko je jednou z mála krajín, kde sa riaditeľ verejnoprávneho média a členovia jeho kontrolného orgánu volia v parlamente. Takto by to ďalej nemalo fungovať! Chceme, aby bola voľba riaditeľa RTVS čo najviac apolitická, odborná, transparentná a kontrola inštitúcie maximálne nezávislá. OĽANO zmenu sľúbilo nielen pred voľbami, ale vláda sa k tomu zaviazala aj vo svojom programovom vyhlásení. Ako by mala vyzerať konkrétna novela zákona sme sa rozhodli rozobrať s top odborníkmi v oblasti médií.
Obnova pamiatok zvyšuje nielen ich hodnotu, ale aj atraktivitu celého územia, na ktorom sa nachádzajú. To jednoznačne vplýva na rozvoj cestovného ruchu a zamestnanosť v slovenských regiónoch. Aj preto sme pomohli samosprávam a občianskym združeniam, ktoré sa o naše pamiatky roky starajú. Svoje poslanie budú môcť robiť jednoduchšie, pričom ušetria peniaze a budú môcť ľahšie čerpať prostriedky z verejných a európskych zdrojov.
Predpokladám, že väčšina občanov Slovenska sú slušní ľudia. Nie je však výnimočné, že na sociálnych sieťach sa mnohí správajú agresívnejšie, ako v reálnom živote. Politici musia zniesť väčšiu mieru urážok a zásahov do súkromia. Agresívne vyhrážanie sa nám aj našim rodinám však tolerovať nemôžeme. Aj preto som na Generálnu prokuratúru SR podal trestné oznámenie. Chcem, aby zodpovedné orgány preverili vybrané vyhrážky, ktoré sa týkajú 7 ľudí a v prípade potreby začali trestné konanie. Správanie na sociálnych sieťach má rovnako ako v bežnom živote tiež svoje hranice.
Urobili sme veľký krok pre ochranu prírody! Na Slovensku roky stáli proti sebe lesníci a ochranári. Výsledkom bol chaos, v ktorom sa rúbali obrovské plochy lesov aj v Národných parkoch. Novelou zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú koncom roka 2021 schválil parlament, začíname zásadnú zmenu! Správy štátnych lesov v národných parkoch sa presunú pod správu Štátnej ochrany prírody SR. Skončiť by sa ta mali kompetenčné vojny a zrýchli sa aj zonácia národných parkov. Našim cieľom je ich maximálna ochrana!
21. februára 2022 uplynuli 4 roky od vraždy novinára Jána Kuciaka a archeologičky Martiny Kušnírovej. Krátko po tragickej udalosti vzniklo na bratislavskom Námestí SNP spontánne pietne miesto a v jeho blízkosti sa odohrávali najväčšie protesty od Nežnej revolúcie. Aj po rokoch však išlo skôr o improvizáciu, ako dôstojnú spomienku. Niekoľko roztrúsených sviečok, rozliaty vosk a fotografia položená na zemi. Stačil by silnejší vietor a po Jánovi, Martine a ich odkaze tu neostane nič.
Rozhodol som sa to zmeniť.
V septembri 2021 som rozbehol iniciatívu, do ktorej som prizval rodičov Jána a Martiny, vlastníkov budovy nemocnice Milosrdní bratia a Fakultu architektúry a dizajnu STU. Vďaka zapojeniu študentov vzniklo množstvo kvalitných návrhov, ktoré prešli diskusiou s odborníkmi a pamiatkarmi. Víťazný návrh si vybrali rodičia, nám sa podarilo získať potrebné povolenia, a taktiež aj partnera, ktorý projekt zafinancoval. Pôvodne sme chceli umelecké dielo zaplatiť cez crowdfunding, no napokon prišla ponuka Ringieru, v ktorom Ján Kuciak pracoval, že projekt zaplatia.
Improvizované miesto tak nahradil dôstojný pamätník.
Jeho motívom je trhlina, resp. jazva, ktorá v spoločnosti po vražde dvoch mladých ľudí ostala. Pripomínať má nielen zavraždenú dvojicu, ale na desaťročia tu bude zhmotňovať význam slobodnej a nezávislej žurnalistiky. Verím, že to bude aj miesto, kde si v čase dezinformácií uvedomíme, akú cenu môže mať hľadanie pravdy. Ján a Martina za ňu zaplatili najvyššiu hodnotu. Musíme robiť všetko pre to, aby sme odvážnych novinárov dokázali ochrániť. Ako spoločnosť aj ako politici.
Ide o najväčšiu zmenu v tejto oblasti za posledných 15 rokov! Tresty za držbu marihuany boli na Slovensku jedny z najprísnejších v Európe a mnohým ľuďom zničili život. V base neraz končili užívatelia s podobnými trestami ako vrahovia, či násilníci.
Zatiaľ čo iní politici o tom dlho rozprávali a sľubovali, my sme tí, ktorí urobili ten prvý a zásadný krok. Okrem zníženia neprimeraných trestných sadzieb sme zaviedli aj možnosť ochranného liečenia namiesto trestu. Štát namiesto represie podá pomocnú ruku. Mladým ľuďom tak nebude zápis v registri trestov komplikovať štúdium a pracovnú kariéru. Vďaka našej novele zákona, budú môcť súdy prehodnotiť aj tie tresty, ktoré už boli uložené. Chceme totiž, aby spravodlivosť platila pre všetkých rovnako! Tresty pre výrobcov a dílerov sa nemenia a ostávajú prísne.
V čase, keď na Ukrajine zomierajú nevinní ľudia a milióny obyvateľov utekajú zo svojich domovov, tak obhajovať vojnové besnenie Vladimíra Putina je nielen šialené, ale aj trestné. Príspevky osôb, ktoré na sociálnych sieťach vystupujú pod menami Ľuboš Blaha, Štefan Harabin, či Martin Jakubec už podľa nás prekročili hranicu vyjadrenia vlastného názoru a naplnili skutkové podstaty viacerých trestných činov, napr. vlastizrady, sabotáže, šírenia poplašnej správy, či ohrozenia mieru. Šírenie propagandy pomáha agresorovi zotrvať vo vojne a vraždiť nevinných ľudí. Na to sa nemôžeme iba prizerať, ale musíme konať.
Zlepšujeme mediálne prostredie na Slovensku!
Nech sa páči, prelistujte si brožúru, ktorú sme odovzdali zástupcom medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc v Paríži. Je to prvý rok našej práce v oblasti médií v kocke, ale aj naša vízia do najbližších mesiacov. Chceme bojovať proti dezinformáciám, odpolitizovať regionálne médiá, ale najmä – viac chrániť novinárov a ich zdroje.